Terakota: wybierz najlepsze płytki ceramiczne do Twojej łazienki

Materiały budowlane
Terakota

Jeśli jesteś w trakcie próby określenia, jaki rodzaj podłogi chcesz mieć w swoim domu, to terakotowa ceramika może być opcją.

Terakota to świetny wybór dla posadzki oraz ścian, jeśli chcesz czegoś, co nada twojemu mieszkaniu charakteru i stylu. W dodatku, będzie wciąż wyglądać szykownie. Jeśli popatrzysz na płytki gresowe, gres szkliwiony czy inne materiały do wykończenia podłóg, terakota to zdecydowanie dobry materiał.

Terakota: kilka faktów

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tych płytkach zanim podejmiesz decyzję.

1) Mogą one występować w wielu różnych kolorach, co oznacza, że nie są one wszystkie brązowe lub pomarańczowe jak niektóre inne rodzaje płytek.

2) Możesz je znaleźć w różnych rozmiarach, kształtach i grubościach.

3) Mają one porowatą powierzchnię, więc ważne jest, aby je uszczelnić po zainstalowaniu. Przez to ma dość wysoką klasę ścieralności i wykazuje niską nasiąkliwość.

4) Kosztują więcej niż inne rodzaje płytek ceramicznych.

5) Instalowanie ich jest bardzo proste, jednak wykazują skłonność do pękania.

Porowatość terakoty

Jedną rzeczą, która łączy terakotę z marmurem, jest ich porowata, chłonna natura. Jeśli po ułożeniu płytek uszczelnisz ich powierzchnię, ochronisz podłogę przed plamami i uszkodzeniami. Są gotowe produkty dedykowane ochronie na zabrudzenia czy ścieranie.

Po poprawnym zaimpregnowaniu powierzchni terakotę możesz stosować we wnętrzu łazienki, kuchni, przedpokoju czy innych pomieszczeniach. Dodatkowo, zwróć uwagę na antypoślizgowość, która może być wyższa niż daje Ci gres szkliwiony. Jednak, przez dość niską mrozoodpordność, terakota nie nadaje się jako płytki zewnętrzne.

Grubość

Terakota może mieć różną grubość, co oznacza, że niektóre z nich mogą być bardziej wytrzymałe niż inne. Na przykład gres techniczny czy płytki gresowe są zazwyczaj grubsze i bardziej wytrzymałe niż większość rodzajów terakoty. Jeśli zastosujesz cienką płytkę na podłodze, gdzie będzie ona narażona na duże obciążenia, może pęknąć lub dojdzie do zarysowania.

Najczęściej, gdy powierzchnia zostanie uderzona twarda. Jeśli więc szukasz dachówki, która będzie trwała, upewnij się, że wybierzesz taką, która jest gruba. Im grubsza terakota, tym bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i lepiej sprawdzi się na posadzce.

Kształt i rozmiar

Rozmiar i kształt płytek terakotowych również może być różny. Płytki o kształcie sześcio- lub ośmiokątnym stają się coraz bardziej popularne, ponieważ dodają pomieszczeniu ciekawości. Kwadratowe i prostokątne płytki są również powszechne, ale możesz znaleźć również inne kształty.

A rozmiar płytek może być od bardzo małych do całkiem dużych. Jeśli masz mały pokój, możesz chcieć wybrać mniejsze płytki, by podłoga nie wydawała się zbyt ruchliwa. Ale jeśli twój pokój jest duży, możesz chcieć użyć większych płytek, aby pokrywają większą powierzchnię.

W łazienkach zasady są podobne, a dzięki terakocie Twoja łazienka zyska atrakcyjny wygląd.

Montaż płytek

Układanie płytek ceramicznych z terakoty jest stosunkowo łatwym procesem, ale ważne jest, abyś przed rozpoczęciem przeczytał instrukcję. Możesz je instalować na podłodze lub na ścianie, a zazwyczaj są one przyklejane specjalnym klejem.

Jeśli nigdy wcześniej nie instalowałeś płytek, najlepiej będzie, jeśli zostawisz to fachowcom . Ale jeśli masz ochotę na przygodę, to jest to coś, co możesz zrobić sam przy odrobinie wprawy.

Pamiętaj, że terakota jest wrażliwa na niskie temperatury i jej montaż zaleca się wewnątrz budynku. Mrozoodporność jest u niej na niskim poziomie.

Tak więc masz to wszystko – kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o płytkach ceramicznych z terakoty, zanim podejmiesz decyzję, czy użyć ich w swoim domu. Są one świetnym wyborem dla każdego, kto szuka ciekawej i stylowej podłogi.

Pielęgnacja i utrzymanie terakoty

1. Odkurz lub przetrzyj płytki terakotowe wilgotną szmatką, aby usunąć z nich brud i zanieczyszczenia.

2. Upewnij się, że używasz odpowiedniego środka czyszczącego – nie możesz używać do nich byle jakiego środka – terakota słabszym materiałem od gresu.

3. Użyj odpowiedniej ilości wody do kleju, ponieważ zbyt duża ilość spowoduje, że płytki będą się odkształcać.

4. Jeśli chcesz dodatkowej ochrony, zaimpregnuj płytki ceramiczne po montażu.

5) Upewnij się, że jeśli instalujesz je na podłodze, to są one zainstalowane prawidłowo, aby nie pękły pod naciskiem dużych ciężarów.

6) Pamiętaj, że ważne jest, aby nie przesadzać z czyszczeniem płytek terakotowych – może to zetrzeć część materiału, z którego są wykonane lub sprawić, że będą wydawały się bardziej matowe niż wcześniej. Tutaj znowu przypomnę, by korzystać z produktów do impregnacji płytek ceramicznych.

Rodzaje terakoty

Różne kształty i rozmiary płytek ceramicznych z terakoty mogą być użyte do urozmaicenia wyglądu pomieszczenia. Są one dostępne w różnych kształtach, w tym kwadratach, prostokątach, sześciokątach i ośmiokątach. Są też w różnych rozmiarach, więc możesz wybrać te, które będą najlepiej pasować do przestrzeni, którą chcesz wyłożyć płytkami.

Płytki terakotowe są również dostępne w wielu kolorach. Oznacza to, że możesz wybrać idealny kolor, który będzie pasował do wystroju twojego pokoju. Możesz również znaleźć płytki terakotowe, które zostały poplamione z wiekiem, co może nadać twojemu pokojowi rustykalny wygląd.

Jedna rzecz, o której należy pamiętać, używając terakoty jest to, że są one porowate. Oznacza to, że mogą wchłaniać płyny, co z czasem może spowodować ich poplamienie. Ważne jest, byś wziął to pod uwagę przy wyborze rodzaju podłogi, którą chcesz położyć w swoim pokoju. Będziesz także musiał uszczelnić płytki środkiem uszczelniającym po ich ułożeniu, aby chronić je przed plamami.

Podsumowując

Płytki ceramiczne z terakoty są pięknym dodatkiem do każdego pomieszczenia.

Są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, więc możesz znaleźć idealną płytkę dla swojej przestrzeni bez konieczności kompromisu w kwestii tego, co będzie najlepiej wyglądać z resztą wystroju. Terakota jest porowata, co oznacza, że może wchłaniać płyny, takie jak rozlana kawa czy wino, jeśli nie będzie pozostawiona bez kontroli.

Oznacza to również, że płytki terakotowe mogą się z czasem zaplamić – ale nie martw się! Możesz je uszczelnić po ułożeniu za pomocą uszczelniacza, aby uchronić je przed przyszłymi plamami.

Mam nadzieję, że ten blog pomógł Ci dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ceramika terakotowa i jakie są jej zalety jako materiału na podłogę w Twoim domu!