Elewacja z cegły: czym najlepiej wykończyć elewację domu?

Materiały budowlane
Elewacja z cegły

Elewacja z cegły

W dzisiejszych czasach elewacja z cegły jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w budownictwie.

Jest trwała, niezawodna i dobrze wygląda na każdym budynku, nic więc dziwnego, że popularność elewacji z cegły rośnie od lat.

Montaż elewacji z cegły może być wykonana przez wykonawców lub samych właścicieli domów z pewnymi dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą. Jeśli interesuje Cię ten materiał, ale wciąż nie jesteś pewien, co wybrać na elewację swojego domu – czytaj do końca!

Wykorzystanie w domach jednorodzinnych

Cegły elewacyjne (najczęściej cegły klinkierowe czy płytki klinkierowe imitujące cegłę) świetnie odnajdują się na elewacji domu jednorodzinnego.

Są odporne na zabrudzenia, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Potrafią służyć długi czas, dopóki nie odpadną od tynku.

Ogromną popularnością cieszą się również cegły silikatowe, o których również możesz poczytać na łamach naszej strony.

Cegły elewacyjne na ścianę a inne artykuły

Zobacz jak produkty elewacyjne zrobione z klinkieru radzą sobie na tle innych produktów. Sprawdzimy temat wilgoci, statystyk, skuteczności czy akustyki.

Cena cegieł

Cegła jest tania, zwłaszcza jeśli wybierzesz cegłę używaną. Łatwo je znaleźć i często są w korzystnej cenie. Możesz je kupić od firm rozbiórkowych, a nawet od śmietników, gdzie ludzie wyrzucają części swoich starych domów. Jeśli wybierzesz nowe cegły, przygotuj się na to, że będziesz musiał wydać trochę więcej pieniędzy, ponieważ są one o wiele droższe.

Używane cegły są optymalnym rozwiązaniem, jeśli masz ograniczony budżet na budowę domu. Możesz je kupić w prawie każdym mieście – albo za pośrednictwem lokalnych budowniczych, albo w internecie. Korzystanie z używanych materiałów jest również bardzo korzystne dla środowiska. Dzięki temu zużywasz mniej zasobów, co oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza i brak konieczności wycinania drzew.

Jedną z ważnych rzeczy, na którą musisz zwrócić uwagę kupując używane cegły, jest sprawdzenie, czy nie ma w nich pęknięć lub innych uszkodzeń, bo mogą one przynieść niepożądane problemy. Pamiętaj też, że kolor cegieł może po jakimś czasie wyblaknąć, więc bądź przygotowany na przemalowanie swojego domu za około 5-10 lat.

Wydajność energetyczna cegły

Cegły nie są bardzo jeśli więc planujesz budowę domu energooszczędnego, to cegła nie jest odpowiednim materiałem do tego celu. Dzieje się tak z powodu niskiej wartości R (współczynnika izolacji) cegły – waha się ona w granicach 0,3 – 0,7. Oznacza to, że Twój dom będzie bardziej podatny na ekstremalne temperatury niż inne domy. Jednak inne materiały, które są zwykle używane na zewnątrz domów, mają jeszcze niższe wartości współczynnika R, więc nie bądź zaskoczony!

Styl i Trwałość

Ceglane elewacje dobrze wyglądają na domach o tradycyjnym stylu – szczególnie tych, w których ludzie używają także innych naturalnych materiałów. Jak wspomniano wcześniej, elewacja z cegły jest niezwykle trwała i może przetrwać dziesięciolecia. Cegła nie jest też zbyt wymagająca, jeśli chodzi o konserwację – przemalowanie domu co około 10 lat powinno wystarczyć.

Elewacja z cegły a estetyka

Cegła jest dostępna w różnych wykończeniach i kształtach, co pozwala Ci wybrać styl, który dokładnie pasuje do Twojego domu. Daje Ci to również o wiele więcej swobody niż inne materiały jak aluminium czy winyl. Możesz wybrać klasyczną ścianę z cegieł lub coś bardziej nowoczesnego z cegłami wyciętymi w różne kształty.

Odporność na ogień

Cegły nie są ognioodporne, ale są niezwykle odporne na uszkodzenia spowodowane wysokimi płomieniami i wysokimi temperaturami – do około 500 stopni Celsjusza. To dlatego ceglane elewacje są uważane za ściany ognioodporne.

Szkody wodne

Cegły są odporne na wodę, ale nie są wodoodporne. Jednak zaprawa używana do sklejania cegieł jest bardzo dobra w powstrzymywaniu wody przed przedostawaniem się do wnętrza domu i powodowaniem szkód. Oznacza to, że będziesz musiał się mniej martwić o tę wadę cegły niż w przypadku innych materiałów, takich jak winyl czy aluminium.

Dźwiękoszczelność

Cegły są bardzo dobre w zatrzymywaniu dźwięków wewnątrz domu lub poza nim, w zależności od tego, gdzie są użyte. Nie jest zalecane używanie ich na zewnątrz budynku, jeśli chcesz utrzymać poziom hałasu na niskim poziomie – zwłaszcza jeśli Twój dom znajduje się blisko domu sąsiadów. Cegła świetnie sprawdza się w walce z dźwiękami o wysokiej częstotliwości.

Estetyczny wygląd elewacji z cegły

Cegły mogą być formowane w wiele różnych kształtów i rozmiarów, co daje Ci swobodę tworzenia projektu, który najlepiej pasuje do Twojego domu. Masz też wiele opcji kolorystycznych. Cegły znajdziesz w niemal każdym kolorze, jaki sobie wyobrazisz. Ich faktura jest szorstka i nie błyszcząca, co nadaje im elegancki wygląd.

Wytrzymałość strukturalna

Jak wspomniano wcześniej, cegły elewacyjne są niezwykle mocne i trwałe. Powinny przetrwać dziesięciolecia, jeśli są odpowiednio konserwowane – tak długo, jak zaprawa, która je łączy, jest wciąż dobra. Cegły same w sobie nie utrzymają dużego budynku bez dodatkowego wsparcia. Mogą jednak zdecydowanie pomóc zbudować podstawę dla innych materiałów, które zostaną użyte na twojej fasadzie.

Dostępność na składach budowlanych

Cegły są łatwe do znalezienia, więc nie będziesz miał problemów z ich zdobyciem, jeśli chcesz zbudować elewację domu z cegieł.

Cegła jest estetyczna i bardzo trwała, ale jest też nieefektywna energetycznie i niezbyt odporna na ogień. Pamiętaj o tych wadach i zaletach, decydując, którą ścianę zewnętrzną wybrać.

Podsumowując temat elewacji z cegły

Cegła jest popularnym materiałem budowlanym nie bez powodu – jest niezwykle trwała i można ją formować w wielu różnych kształtach i rozmiarach.

Jest też dostępna w wielu kolorach, co sprawia, że łatwo jest znaleźć taki, który będzie pasował do stylu Twojego domu.

Jednak cegła nie jest zbyt energooszczędna i może nie być najlepszym wyborem, jeśli szukasz ognioodpornej ściany zewnętrznej.