Daszki klinkierowe to popularne rozwiązanie na dach. Mają wiele zalet, ale warto dokładnie przeanalizować je przed ich zakupem. Jak wybrać odpowiedni daszek klinkierowy?
Daszki klinkierowe to elementy dachu, które pokrywają nadproża otworów lub wykrojników okapu. Służą do ich odprowadzenia i osłabienia strumienia wody docierającej pod kątem prostym do dachu. Są one montowane na nadprożach okiennic, jako część stolarki okiennej. Najczęściej są to płyty klinkierowe przezroczyste lub barwione na wiele różnych kolorów.
Mogą zostać usytuowane zarówno od strony połaci dachowej, jak i elewacji. Występują też jako daszki ogrodzeniowe.
Rozwiązanie to jest przydatne na dachach, które nie są pokryte cienkim filmem wody, czyli tzw. powłoką bitumiczną. Mimo iż posiadają już swoje elementy odprowadzające deszczówkę, należy je dodatkowo osłabić, aby woda spłynęła równomiernie do rynien i pozostała tylko ta, która pochodzi od wiatru. Dzięki daszkom klinkierowym można zaoszczędzić na materiałach bitumicznych, a przy okazji pokryć dodatkowej powierzchni budynku.
Drewniane dachy są najczęściej cienkie i to one najczęściej posiadają termoizolacje – styropian lub wełnę mineralną. Ten rodzaj pokrycia jest odpowiedni jako warstwa izolacyjna, ale w związku z tym nie bardzo sprawdza się do odbijania wody. Jednak daszki klinkierowe z powodzeniem mogą pokryć również taki dach i usprawnić odprowadzanie deszczu.
Elementy potrzebne dla daszków
Aby móc montować na dachu daszek klinkierowy, potrzebne są cztery elementy:
1) ościeżnica – element do wyboru, jej rodzaj zależy od naroża okna i jego konstrukcji. Poniżej podane linki do ościeżnic aluminiowych na budowę domów oraz do okiennic stalowych .
2) rama – może być wykonana z aluminium czy innego materiału. Ma ona specjalną formę, aby pasować jak najlepiej obok okien. Oprócz tego pokrywa jest zaokrąglona, aby odciążyć od deszczu daszek klinkierowy.
3) daszek klinkierowy – tak jak wspomniano powyżej płytki klinkierowe barwione lub przeźroczyste.
4) rynna do spłukiwania wody i osłony antykorozyjnej – niezbędny element uszczelniający.
Istotnym elementem jest również komin lub dolot. Naturalnie daszek klinkierowy nie będzie zasłaniał całej dachu, ale tylko połacie, które są w jego obrębie. Musi być on więc dobrany odpowiednio:
Jak sprawdzić nasz dach?
Najlepiej sprawdzić go podczas deszczu u dystrybutora materiałów budowlanych lub innego punktu sprzedaży. Zwrócić uwagę na to, czy deszczówka z dachu nie została uciśnięta do krawędzi okapu. Jeżeli tak jest, to warto rozejrzeć się za innym rozwiązaniem.
Wszystko można przekonać po wizycie w sklepie budowlanym internetowym. Jednak pamiętajmy, że daszki klinkierowe służą tylko do odprowadzenia wody, musi ona mieć swoje naturalne miejsce, czyli dachy muszą być odpowiednio wyprofilowane.
Uwaga – daszki klinkierowe to nie jest zwykła płyta!
Słupki ogrodzeniowe wyposażone w daszki klinkierowe
Wybór odpowiedniego materiału ma duże znaczenie.
Klinkier jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne.
Można go wykorzystać w formie daszków na słupki ogrodzeniowe, by poradziły sobie z wilgocią.
Istnieje możliwość wyboru konkretnego koloru, więc dostosujemy go do otoczenia i np. do koloru elewacji i pozostałego wystroju. Można go łatwo dostosować do architektury ogrodu/