Cegła szamotowa jest rodzajem cegły ceramicznej. Składa się z szamotu, rodzaju gliny ogniotrwałej, i żużla, odpadu z procesu produkcji stali. Cegła szamotowa jest doskonałym izolatorem termicznym, co czyni ją idealną do stosowania w piecach i kominkach. Szamot może być również znany jako cegła piecowa, glina ogniotrwała lub izolacyjna cegła ogniotrwała.
Oprócz cegły szamotowej spotyka się także płytki szamotowe. Jedne i drugie używa się w szczególności do budowy kominków i instalacji kominowych. Zastosowanie znajdują również w budowie pieców.
Cegła szamotowa i jej właściwości
Cegła szamotowa zawdzięcza swoje właściwości kilku faktom:
- wysoka odporność na działanie ognia
- cegła szamotowa nie zmienia swoich wymiarów gdy działa na nią wysoka temperatura
- jej grubość nie musi być bardzo duża, by nie ulegała pod wpływem temperatury
- cegłę szamotową cechuje porowatość otwarta
Czym jest szamot?
Szamot jest niskowęglową wersją zwykłych glin, które nie zostały w pełni zeszklone do postaci porcelany. Żużel używany w cegłach szamotowych jest produktem ubocznym przemysłu stalowego.
Ma on zawartość minerałów wynosi około 10% i nie jest uważana za odpad niebezpieczny. We Włoszech cegły szamotowe nazywane są cegłami ogniotrwałymi lub cegłami izolacyjnymi.
Cegła szamotowa może wytrzymać temperaturę do 1600 stopni Celsjusza (2912 stopni Fahrenheita). Zewnętrzna strona tradycyjnego pieca będzie wystarczająco gorąca, by poparzyć każdego kto go dotyka, ale wewnętrzne powierzchnie będą miały bardzo komfortową temperaturę gotowania.
Cegły szamotowe są także używane jako materiał izolacyjny w przemysłowych suszarniach i piecach. Cegła tworzy ściany, które zatrzymują ciepło, aby odkazić przedmioty takie jak narzędzia chirurgiczne czy części silników lotniczych.
Wytwarzanie cegły szamotowej
Po wypaleniu, cegły szamotowe są pomalowane ognioodporną powłoką. Nadaje im to czysty, rustykalny wygląd, który dobrze współgra z drewnianymi piecami i akcesoriami kuchennymi.
Cegły szamotowe mogą być cięte przy użyciu standardowych pił. Większość producentów pieców szamotowych zaleca, aby cegły zostały zamontowane przez profesjonalistę, aby mieć pewność, że ściany są pionowe i równe.
Większość cegieł szamotowych są w standardowych rozmiarach, które z łatwością zmieszczą się w piecu na drewno.
Do montażu cegły szamotowej korzysta się z zaprawy szamotowej. Dzięki temu zaprawa również jest odporna na wysoką temperaturę.
Do czego wykorzystywana jest cegła szamotowa?
Cegła nadaje się do budowy kominków i instalacji w piecach wykonanych ze stali, żeliwa, kamienia lub jakiegokolwiek innego żaroodpornego materiału, jak np. elektryczne ogrzewanie panelowe.
Cegły szamotowe są również używane w piecach dwuściennych i podgrzewaczach wody. Cegła może może być używany jako ściana, izolacja podłogi lub sufit. Może być również stosowany jako przegroda pomiędzy piecem a murem.
Cegły szamotowe nie są narażone na działanie wilgoci ogniowej (zwanej też „metanem”), która może gromadzić się w słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak piwnice, ani nie emitują niebezpiecznych gazów w przypadku nadmiernego spalania .
Cegła szamotowa jako izolacja termiczna
Cegły szamotowe mogą być stosowane jako izolacja termiczna w piecach, suszarniach, piecach do wypalania i innych piecach wysokotemperaturowych. Cegła ta jest używana ze względu na swoje właściwości izolacyjne.
Może ona utrzymywać stabilną temperaturę przez długi czas bez konieczności wyłączania urządzeń. Pomaga to zredukować koszty energii związane z eksploatacją pieców i suszarni. Niektóre cegły szamotowe mogą wytrzymać ekstremalnie wysokie temperatury rzędu 1600 stopni Celsjusza (2912 stopni Fahrenheita).
Cegły szamotowe mogą być używane przy budowie i renowacji domów. Są dobrym wyborem dla każdego projektu modernizacji domu, który wymaga izolacji systemów grzewczych, takich jak piece i paleniska. Cegła ta jest również łatwa do cięcia i montować, więc mogą być używane do wyłożenia pieców i palenisk kominkowych.
Cegły są lżejsze niż materiały izolacyjne takie jak włókno szklane czy izolacja sypka. To czyni je łatwiejszymi w transporcie i obsłudze przy dużych projektach. Utrzymuje również niską wagę w mniejszych projektach remontowych.
Producenci cegieł szamotowych
Niektórzy producenci cegieł szamotowych zalecają, by cegły te były montowane przez licencjonowanego wykonawcę. Prawidłowy montaż pomoże zapewnić, że ściana będzie pionowa i równa.
Cegła szamotowa jest używana do produkcji wyrobów ceramicznych. Wykonana jest z mieszanki gliny i pokruszonego szamotu, materiału ogniotrwałego. Cegła jest następnie wypalana w piecu, aby uzyskać wysokiej jakości produkt ceramiczny. Proces ten jest jednym z najbardziej energochłonnych w przemyśle ceramicznym, wymagającym wysokich temperatur sięgających 1500°C.
Cegły szamotowe są używane do budowy kominka otoczenie, piec lub piekarnik.
Jak powstaje cegła szamotowa? Szczegóły procesu
Szamot jest wytwarzany poprzez ogrzewanie surowców w piecu do wysokich temperatur. Surowiec używany do produkcji cegieł szamotowych składa się z gliny i pokruszonego szamotu.
Po wymieszaniu mieszanina ta jest następnie przepuszczana przez zestaw walców, które są chłodzone wodą, aby uformować arkusz. Arkusz jest następnie cięty nożem, aby uformować cegły i układany w piecu, gdzie jest podgrzewany w wysokiej temperaturze, aż glina jest całkowicie zeszklona.
Wysokie temperatury wymagane podczas procesu wypalania oznaczają, że ta metoda produkcji wymaga znacznych ilości energii, stanowiąc zwykle prawie 45% kosztów produkcji. W Europie istnieją obecnie nie ma zakładów produkujących cegły szamotowe, więc są one importowane z Chin.
Główni producenci wyrobów z szamotu znajdują się w Czechach, Austrii i Niemczech. Kraje te posiadają znaczącą bazę produkcyjną dla pieców ceramicznych wykonanych z materiałów szamotowych. Rynek europejski składa się głównie z tych trzech krajów, ale są też małe zakłady produkcji szamotowej w Słowenii, Chorwacji i Włoszech.
Cegła szamotowa na rynku produktów europejskich
Europejski rynek produktów szamotowych nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Istnieją różne powody, które tłumaczą istnienie ograniczonej konkurencji na tym rynku
– Ograniczone zainteresowanie ze strony konsumentów – z powodu wysokich cen w okresie obniżonej podaży.
– Ograniczona oferta na rynku – w porównaniu z innymi rynkami europejskimi, produkcja w Europie jest skoncentrowana w trzech krajach. Jednak kraje te reprezentują jedynie 25% całkowitej konsumpcji europejskiej;
– Ograniczony wolumen eksportu (z Austrii i Niemiec) do Europy Wschodniej;
– Ograniczenia handlowe związane z polityką importową Rosji – które miały negatywny wpływ na cały rynek europejski;
– Intensywna konkurencja z Azji, gdzie ceny są niższe.
Główne wyzwania związane z cegłą szamotową
Głównym wyzwaniem dla europejskich producentów szamotu jest to, jak sprostać rosnącemu popytowi na ich produkty (głównie z Europy Wschodniej) i pozostać konkurencyjnym. W tym kontekście producenci muszą znaleźć alternatywne materiały, które mogłyby być wykorzystane jako substytuty dla szamotu.
Najczęściej wymieniane materiały alternatywne to antracyt, glina kulista i glina ogniotrwała. Jednak te alternatywy nie do końca odpowiadają właściwościom szamotu. Na przykład gliny kuliste są zazwyczaj droższe niż inne materiały wtórne używane do produkcji szamotu.