Biała cegła: ściany z białej cegły – wady i zalety materiału budowlanego

Materiały budowlane
Biała cegła

Biała cegła jest powszechnie stosowana w polskim budownictwie mieszkaniowym od drugiej połowy XIX wieku. Dziś, za stosowaniem białem cegły, dodatkowo przemawiają warunki środowiskowe.

Z powodu traktowania wybielaczem białe cegły na zewnątrz mogą być białe, ale wewnątrz mają żółto-beżowy kolor z powodu procesów utleniania.

Pod wpływem czynników atmosferycznych stają się szare lub czerwone.

Historia białej cegły

Biała cegła jest używana w Europie Wschodniej od XVI wieku. Produkcja tego materiału rozpoczęła się w Warszawie, potem rozprzestrzeniła się na inne miasta i trafiła na wsie. Białą cegłę używa się powszechnie nie tylko do budowy ścian, ale także podłóg, schodów czy nawet sufitów.

Biała cegła była ważnym elementem wystroju wnętrz, budowy domów itp.

Ściana z białej cegły i drewniana podłoga

W dzisiejszych czasach, gdy wpływ myślenia ekologicznego jest coraz silniejszy, a nasz wpływ na środowisko staje się coraz ważniejszy, biała cegła odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. Z białą cegłą możesz stworzyć przyjazny, pozytywny klimat i rozjaśnić pomieszczenie bez angażowania farb szkodliwych dla środowiska.

Białe cegły na ścianie

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu skandynawskim, we wnętrzu panuje zazwyczaj biały kolor i przejrzystość. Meble drewniane w niewielkiej ilości, biała ściana i delikatne dekoracje to kwintesencja tego stylu wnętrza.

Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe. Czy to kuchnia, czy ściany w salonie, czy przedpokój – ten wystrój wnętrza pasuje niemal wszędzie. Dodatki z drewna i zastąpienie płytek białą cegłą wystarczy, by pozbyć się nudnych odcieni szarości na ścianach.

Z białej cegły wykonuje się ceglane ścianki działowe lub stopnie schodów. Możesz poddać je obróbce woskiem lub olejem, aby uzyskać szczególny efekt dekoracyjny i atrakcyjną barwę.

Dekorowanie ścian białą cegłą

Białe ściany, zwłaszcza jeśli są grube i wykonane z tej cegły, nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Pomimo tego, że biała cegła jest od lat używana jako doskonały materiał budowlany, dopiero niedawno odkryto jej możliwe zalety ekologiczne. Jak już wcześniej wspomniano, w wyniku działania czynników atmosferycznych staje się ona szara.

Szarzejąca biała cegła

Ze względu na swoją kolorystykę pochłania niewiele światła, co czyni ją idealnym materiałem do budowy domów z wieloma pomieszczeniami lub dobudówek, w których wszystkie ściany są wykonane w całości z białej cegły.

Podczas renowacji historycznych budynków ich oryginalne fasady z białej cegły są zastępowane nowymi, które zostały poddane obróbce zmieniającej ich kolor. To zwiększa izolacyjność cieplną budynku i podnosi jego poziom oszczędności energii, dlatego też stała się popularnym wyborem dla nowych budynków.

Wrażliwość cegły na wilgoć

Biała cegła sprawdzi się, w kuchni czy łazience, dużo gorzej niż płytki. Płytka ceramiczna jest maksymalnie odporna na chłonięcie wilgoci, którą niestety chłoną cegły gipsowe.

Nie stanowi to problemu w sypialni czy przedpokoju, jednak łazienka i kuchnia wymagają materiałów odpowiednych na wodę. Płytka w połączeniu z fugą cementową sprawdzi się w tym pomieszczeniu znacznie lepiej.

Jeśli kuchnię chcesz koniecznie wyposażyć w białą cegłę, możesz to zrobić na ścianie oddalonej od zlewu i zmywarki. Podczas gdy ściana przylegająca do strefy mokrej lepiej sprawdzi się pokryta płytkami.

Biała cegła w połączeniu z drewnianym blatem i uzupełniona o jasne tło prezentuje się znakomicie. Zainspiruj się podobnymi projektami w programach telewizyjnych.

Cegła biała a środowisko

Otynkowanie cegły tynkiem wapiennym czyni ją jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska. Wtedy biała cegła staje się bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, insektów czy grzybów. W ten sposób znacznie lepiej izoluje też dźwięk i chroni przed hałasem.

Białą cegłą nazywa się również płytki ceramiczne (tak gres, jak i terakota), które można kłaść na ścianę klasyczną. Można ją znaleźć w różnych kolorach i rodzajach. Istnieją też cegły, które służą wyłącznie do dekoracji wnętrz.

Wady cegły białej

Ewentualne wady białej cegły to słaba odporność na przenikanie wody, wysoka przewodność cieplna, uszkodzenia spowodowane ogniem i plamy na powierzchni materiału. Te problemy można rozwiązać stosując specjalne powłoki lub farby, które ograniczają wnikanie wilgoci w ścianę z pustaków, a także inne skuteczne materiały.

Wybór materiału i sposobu jego cięcia zależy od użytkownika i rodzaju ściany z cegieł, która ma być wykonana. Mogą to być cegły dziurawki do przegród wewnątrz budynku, cegły nośne na ściany, lub cegły pełne do dekoracji zewnętrznych.

Sprawdź dokładny opis cegły silikatowej w naszym serwisie.