Cegła sylikatowa to rodzaj cegły, która jest wykonana z mieszaniny piasku, gliny i wody.
Cegły sylikatowe są popularne, ponieważ są stosunkowo tanie w produkcji, a przy tym bardzo trwałe.
W rzeczywistości cegły silikatowe mogą przetrwać nawet 100 lat bez znaczącego pogorszenia jakości. Niskie koszty wytworzenia bloczków silikatowych sprawiają, że jest to świetny i atrakcyjny materiał budowlany.
Cegły silikatowe odporne na ogień, pleść i gnicie
Cegły silikatowe są również ognioodporne Nie palą się, lecz pozostają nienaruszone podczas intensywnych pożarów. Są idealne do stosowania w podziemnych konstrukcjach parkingowych i bunkrach nuklearnych, ponieważ cegły silikatowe mogą wytrzymać wysokie temperatury.
Cegły silikatowe są również odporne na pleśń i gnicie, dlatego też są chętnie używane jako bloczki wyłożeniowe w systemach odprowadzania wody.
Powód, dla którego cegły silikatowe są odporne na pleśń to dlatego, że są porowate. Działają jak gąbka, pozwalając, by para wodna parowała przez cegły, zamiast się w nich gromadzić. W tym zestawieniu wypadają dużo lepiej niż cegły łupane czy cegły pełne.
Gęstość bloczków silikatowych
Bloczki silikatowe są znacznie gęstsze niż inne rodzaje cegieł. Ich wysoka gęstość przyczynia się do ich trwałości i odporności na ogień. Pozwala również na większą wytrzymałość na ściskanie w porównaniu z innymi popularnymi cegłami.
Dzięki temu stanowią idealny materiał na ściany zewnętrzne oraz dla innych elementów murowych. Mają wysoką wytrzymałość na przeciążenia a izolacyjność akustyczna jest na dobrym poziomie. Ponadto murowanie z wykorzystaniem silikatów jest bardzo popularne w budownictwie mieszkaniowym. Są to materiały budowlane najwyższej jakości.
Cegła silikatowa jest dostępna w różnych kolorach, w tym czerwonym, żółtym, pomarańczowym i brązowym. Mogą być również dostosowane do koloru otoczenia. To czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu projektów budowlanych.
Jak produkuje się bloczki silikatowe
Cegły sylikatowe są wykonane z piasku, wody i pokruszonej skały. Scala się je w komorze pod wysokim ciśnieniem. Także, składają się wyłącznie z naturalnych surowców, które można łatwo pozyskać.
Składniki są łączone w dwóch etapach: w pierwszym, kruszona skała jest powoli dodawana do piasku, podczas gdy woda jest powoli polewana; w drugim etapie ciśnienie jest powoli stosowane, aż osiągnie 500 funtów na cal kwadratowy (3.5 MPa).
Proces ten jest szybszy niż w przypadku betonu (sprawdź wpis o betonie komórkowym), ale wolniejszy niż w przypadku ceramiki (zobacz wpis o terakocie). Cegła silikatowa to bardzo dobra alternatywa.
Cegła sylikatowa jest o wiele bardziej energooszczędna w produkcji niż większość innych rodzajów cegieł; mogą być wytwarzane w bardzo szybkim tempie i wymagają mniejszego zużycia energii. Nawet przy zastosowaniu technik energochłonnych, ilość energii zużywanej do produkcji cegły silikatowej o wymiarach metr na metr jest mniejsza niż w przypadku cegieł ceramicznych.
Silikaty a właściwości termoizolacyjne
Właściwości termoizolacyjne cegieł sylikatowych są również bardzo dobre, co czyni je popularnym wyborem do budowy w zimnym klimacie. Mogą być również stosowane w gorącym klimacie, ale ich masa termiczna nie jest tak duża jak cegieł glinianych.
Cegły silikatowe są również niepalne i mają bardzo niski współczynnik absorpcji wody. To sprawia, że idealnie można je stosować w budynkach, które wymagają niskiej przepuszczalności wody, takich jak zapory.
Cegły silikatowe są bardzo lekkie i wytrzymałe, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla betonu w budownictwie. Są one często wykorzystywane w lekkich panelach ściennych lub w murze wypełniającym, gdzie pożądane są ich właściwości izolacyjne. Nadają się na elewacje czy na murowanie ścian wewnętrznych.
Są proste w obróbce a ściany powstające z bloczków silikatów są wytrzymałe i długowieczne.
Podsumowując, cegła silikatowa to popularny i trwały rodzaj cegieł, który można wykorzystać w wielu projektach budowlanych.